نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

کد مطلب: 1075 13:08 - 1399/09/04

تفاوت رزومه با سی وی (cv)

رزومه با سی وی تفاوتهایی دارد و باید در نگارش رزومه یا سی وی به آنها توجه شود.

تفاوت رزومه با سی وی (cv)

رزومه با سی وی چه تفاوتی دارد؟

قبل از نگارش رزومه؛ لازم است ابتدا باید به تفاوت رزومه و سی وی (cv) توجه کنید. هر چند رزومه و سی وی در بسیاری موارد به یک معنا و مفهوم به کار گرفته می شوند و هدف از آنها ارایه اطلاعاتی به خواننده برای ارزیابی اولیه شما برای درخواست مورد نظرتان مانند استخدام، تحصیل، اخذ مجوز،... است؛ ولی اگر بخواهیم دقیق تر این موضوع را بررسی کنیم، تفاوتهایی بین آنها وجود دارد. البته تفاوت قواعد کشورها دراین خصوص را نباید کم اهمیت انگاشت.مثلا استاندارد سی وی و رزومه در اروپا با آمریکا متفاوت است.

تفاوتهای رزومه و سی وی

CV به زبان لاتین به معنای مراحلی از زندگی یا سوابق آن است و از اینرو طولانی تر از رزومه بوده و معمولا بیش از 5 صفحه‌ است و جزئیات تمام سوابق زندگی، تحصیلی و حرفه‌ای فرد را دربرمی‌گیرد، اما رزومه کوتاه‌تر است و با هدف شغلی خاصی به‌کار می‌رود. سی وی بیشتر به موسسات تحقیقاتی و آکادمیک ارایه می شود و هدف اصلی از آن ارایه سوابق آموزشی ، تحقیقاتی و علمی است. رزومه را می توان خلاصه تجربیات در یک زمینه خاص دانست و مانند یک آگهی تبلیغاتی است که در کوتاهترین زمان در صدد معرفی شماست. سی وی به طور مستمر قابل بروز رسانی است ولی رزومه ای که برای شغل خاصی نوشته شده است ممکن است بدلیل عدم انجام فعالیتهای موثر در آن شغل نیازمند بروزرسانی نباشد. هر چند سی وی را می توان تکمیل و بروز نمود ولی چیزی از آن حذف نمی شود. ولی رزومه اینگونه نیست و بصورت خاص برای هر درخواست نوشته می شود. بنابراین دو رزومه برای دو درخواست مختلف، به غیر از اطلاعات شخصی؛ تشابهی به یکدیگر ندارند. الصاق عکس در سی وی الزامی و در رزومه اختیاری است. البته اگر شغل مورد تقاضا به گونه ای باشد که رویت عکس الزامی باشد بهتر است در رزومه نیز عکس خود را ارایه نمایید.

سی وی به دلیل مفصل تر بودن، اطلاعات بیشتری را در خود دارد که می تواند شامل موارد زیر باشد:

- تحقیقات و مطالعات علمی  

- سوابق آموزشی

- مهارتهای مدیریتی

- مقالات و کتب منتشره

- گواهی نامه ها و مجوزهای اخذ شده

- حضور در سمینارها و کنفرانس ها

- بورسیه های اخذ شده

- جوایز علمی

 

در خصوص ترجمه رزومه می توانید نسبت به مطالعه مطلب تهیه شده با عنوان" ترجمه تخصصی رزومه" مراجعه نمایید.

در خصوص نوشتن رزومه می توانید به مطلب تهیه شده با عنوانرزومه حرفه ای و تاثیرگذار؛ 20 نکته کلیدی برای نوشتن رزومه"  مراجعه نمایید.

ارتباط با مترجم مسوول

whatsapp