نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

کد مطلب: 1074 10:17 - 1399/01/22

رزومه حرفه ای و تاثیرگذار؛ 20 نکته کلیدی برای نوشتن رزومه

رزومه باید به گونه ای نوشته شود تا بیشترین تاثیرگذاری را داشته باشد. در این مطلب به 20 نکته مهم در نگارش رزومه می پردازیم.

رزومه حرفه ای و تاثیرگذار؛ 20 نکته کلیدی برای نوشتن رزومه

چگونه رزومه حرفه ای بنویسم؟

در این متن، مطالب زیر را مطالعه خواهید نمود. 

رزومه با سی وی چه تفاوتی دارد؟

ترتیب مطالب رزومه

نکات و جزئیاتی که باید در نوشتن رزومه رعایت شود

ابتدا لازم است به این نکته اشاره کنیم که رزومه با سی وی (cv) یکسان نیست. برای مطالعه در این خصوص می توانید به مطلب تهیه شده با عنوان "تفاوت رزومه با سی وی" مراجعه نمایید. 

برای نوشتن رزومه ای حرفه ای باید نکات و جزئیات متعددی را در نظر بگیرید. در فهرست زیر سعی شده است این موارد به صورت خلاصه بیان شود.

1- معمولا ترتیب مطالب رزومه به شکل زیر است: 

 - توضیحات و اطلاعات شخصی : 
شامل نام و نام خانوادگی، نشانی، شماره تماس، ایمیل، تاریخ تولد، وضعیت تاهل، عکس پرسنلی (اختیاری) و برای آقایان وضعیت نظام وظیفه (در صورت نیاز) است. اگر رزومه برای ارسال به خارج از کشور است به کشور و شهر خود اشاره کنید.

- تحصیلات و توانایی‌های علمی: 
به ترتیب نام مدرک، رشته‌ی تحصیلی، نام دانشگاه یا موسسه، تاریخ شروع و اتمام دوره تحصیلی خود  و در صورت موثر بودن می توانید موضوع پروژه، پایان‌نامه، رساله و معدل فارغ‌التحصیلی خود را بنویسید. 

- سوابق شغلی :

به ترتیب سمت و عنوان شغلی‌تان، نام شرکت، موسسه یا محل کار، تاریخ شروع و اتمام همکاری را بنویسید. مسوولیت‌ها و وظایف مربوط به شغل‌تان را توضیح دهید. 

- انتشارات و مقالات : 
فهرست کتاب‌ها و مقالاتی را که منتشر یا در کنفرانس‌ها عرضه کرده اید به همراه زمان انتشار در این بخش بنویسید.

- افتخارات : 
در این بخش از افتخارات و رتبه‌های علمی و تحصیلی‌تان بگویید.

 - مهارت‌ها و توانایی‌ها : 
نرم‌افزارهایی که می‌شناسید یا با آن‌ها کار کرده‌اید، زبان‌های دیگری که آموخته‌اید و... می‌توانند از مهارت‌ها و توانایی‌های شما باشند؛ آن‌ها را نام ببرید و میزان آشنایی و میزان تسلط‌تان را درباره‌ی هر کدام بنویسید.

- دوره‌ها و آموزش‌های تخصصی : 
اگر افزون بر تحصیلات دانشگاهی، دوره‌ها و آموزش‌های دیگری گذرانده‌اید در این بخش بنویسید. 

- معرف‌ها : 
مشخصات کسانی که می‌توانند درستی اطلاعات‌، میزان توانمندی‌ها و توان کاری‌ شما را تایید کنند با آوردن نام، رتبه، درجه تحصیلی، نشانی و تلفن تماس در پایان رزومه بنویسید. 

سایر نکات لازم که باید در نوشتن رزومه رعایت شود:

2- وجود غلط املایی در متن رزومه بسیار ناپسند بوده و نشان از بی دقتی فرد نویسنده دارد و تاثیر منفی بر ارزیابی خواننده خواهد داشت.

3- در حال حاضر که تایپ امر عادی به شمار می رود از ارایه رزومه دست نویس پرهیز کنید. حتما رزومه خود را تایپ کنید. از فونت های مناسب و چشم نواز استفاده کنید. مناسب است مواردی که بیشتر از دو سه ایتم می باشد را در قالب جدول ارایه نمایید. نکات مطرح شده راجع به شکل رزومه باید در ترجمه رزومه نیز مورد توجه قرار گیرد. لطفا درباره ترجمه رزومه مطلب تهیه شده با عنوان "ترجمه تخصصی رزومه" را مطالعه فرمایید.

4- کوتاه، مفید و روان بنویسد تا رزومه به سرعت قابل مطالعه باشد. معمولا رزومه در دو برگ تهیه می شود.

5- اطلاعات غیر ضروری را حذف کنید. البته کوتاه بودن رزومه به معنای ذکر نکردن سوابق مرتبط و موثر نیست بلکه باید آنها را مختصر بنویسید.

6- در رزومه لازم است بر استعدادها و توان خود در مواردی که در آنها تسلط کافی دارید، تاکید نمایید و آنها را برجسته سازید.

7- به تناسب هدف رزومه سعی کنید به سوالی که در ذهن خواننده رزومه وجود دارد پاسخ دهید. مثلا اگر هدف از نوشتن رزومه درخواست شغل است، به طور تلویحی در رزومه بیان کنید که در کدام قسمت از مجموعه هدف می توانید به فعالیت بپردازید. با این کار در واقع  به سوال خواننده رزومه مبنی بر اینکه "در کدام قسمت می توانم این فرد را استخدام کنم" پاسخ داده اید.

8- رزومه باید نشان دهد، شما صلاحیت تجربی و حرفه ای کافی برای درخواست مورد نظرتان را دارا هستید. 

9- در نوشتن سوابق شغلی، سعی کنید دلیل اصلی رها کردن آن شغل را نیز مختصرا بنویسید. تصور کنید متقاضی استخدام در دارالترجمه ای هستید و در رزومه خود سوابق فعالیت در 3 دفتر ترجمه رسمی را در سه سال گذشته درج می کنید. در اینصورت این سوال برای خواننده پیش خواهد آمد که چرا این شخص در سه سال گذشته شغل خود را رها کرده است؟      

10- از عبارات و اصطلاحات تخصصی رشته خودتان بهره ببرید. این امر نشان دهنده آشنایی و تسلط شما با حرفه مورد نظر است.

11- می توانید برخی موارد بسیار مهم و کلیدی رزومه را بصورت زیر خط کشی شده یا بصورت bold نشان دهید. اما نباید در این کار زیاده روی کنید. یک یا دو کلمه را میتوان به این صورت در نظر مخاطب پر اهمیت جلوه داد.

12- شایسته نیست در رزومه به میزان حقوق درخواستی خود اشاره کنید.

13- رزومه صرفا وسیله ای برای معرفی خود، بیان نقاط قوت، استعدادها، توان و مهارتهاست. رزومه موفق باید خواننده را متقاعد به انجام مصاحبه با شما نماید. 

14- صادقانه مطالب خود را بنویسید و از اغراق در مهارتها و استعدادهای خود بپرهیزید.

15- بیان مدارج علمی و دانشگاهی و بیان تالیفات و فعالیتهای علمی مرتبط جزء ثابت هر رزومه ای است. آنها را فراموش نکنید.

16- مطالب خود را تقسیم بندی نموده و برای هر بخش عنوانی مناسب انتخاب کنید. مانند اطلاعات شخصی، تحصیلات، دوره های آموزشی کوتاه مدت، سوابق شغلی،...

17- خصوصیات فردی خود را که در فعالیت مورد نظر موثر است، بیان نمایید. خصوصیاتی مانند وقت شناس بودن، پشتکار داشتن، دقیق بودن،...

18- بیان علایق و فعالیتهای افراد در اوقات فراغت باعث ایجاد حس مشترک بیشتری با خواننده می شود و اثر مثبت روی خواننده دارد. 

19- رزومه چه بصورت کاغذی چه بصورت فایل رایانه ای باید بصورت مستقل ارایه شود. در نسخه کاغذی، نامه ای به همراه رزومه خطاب به فرد مورد نظر تهیه کنید. در نامه قید کنید که رزومه به پیوست نامه است و جهت مطالعه تقدیم می شود. در ایمیل ها، رزومه ها را به صورت پیوست نامه ارسال کنید.

20- اگر سازمان یا مرکز مورد نظر شما؛ نمونه رزومه در سایت خویش ارایه نموده است حتما رزومه خود را منطبق بر فرمت مورد قبول ارایه شده، تنظیم کنید. 

 

در تهیه مطلب فوق از سایتهای زیر بهره گرفته شده است:

http://www.bazarekar.ir

https://seemorgh.com

https://cvbuilder.me

https://www.chetor.com

https://apply-tehran.com

http://pishgam.org

https://namnak.com

ارتباط با مترجم مسوول

whatsapp